Arkiv

Resultat: Ingredienser (7)

Er all bokhvete glutenfri?

Hei! Kan jeg spise hvilken som helst bokhvete? (Hele) eller må det stå på pakningen at den er glutenfri? ...

Hei! Kan jeg spise hvilken som helst bokhvete? (Hele) eller må det stå på pakningen at den er glutenfri?

Stine, 25. november 2020 18:58

Bokhvete er fra naturen glutenfri (har bare navnet), og hvete/bygg/rug kornene skal visstnok være så fysisk forskjellig fra bokhvetens nøtter at de ikke forurenser bokhvete innhøstingen i særlig grad.

Men er man i tvil så kjøp de som garanterer at bokhveten er glutenfri, dvs at man har inspisert åkrene og fjernet annet korn som har forvillet seg inn på åkeren.

Lise Friis Pedersen, 25. november 2020 20.08

Inneholder byggmaltekstrakt gluten?

Hei. Ettersom det ikke er mer enn noen måneder siden jeg har måttet legge om til glutenfritt, så er jeg veldig usikker på en del. Vet at bygg inneholder gluten, men hva med byggmaltekstrakt? Kan man spise f.eks. sjokolade som inneholder dette? ...

Hei. Ettersom det ikke er mer enn noen måneder siden jeg har måttet legge om til glutenfritt, så er jeg veldig usikker på en del. Vet at bygg inneholder gluten, men hva med byggmaltekstrakt? Kan man spise f.eks. sjokolade som inneholder dette?

Mariann, 22. november 2020 11:26

I teorien kan man ikke være sikker på om sluttproduktet, i dette tilfelle sjokoladen, er glutenfri så lenge ikke produsenten oppgir det. I praksis vet vi at det er lite gluten i malt, mest sannsynlig mellom 20 og 500 ppm. Hvis det er lite malt i den aktuelle sjokoladen, som for eksempel Japp, kanskje maks 10 % av totalinnholdet, vil det være mellom 2 og 50 ppm gluten i Japp. Dette gjør at Japp enten er glutenfri (<20 ppm) eller er lav-gluten, som også er trygt for de aller fleste cøliakere (<100 ppm). Men husk at dette bare er et "regnestykke" tatt litt ut av luften for å vise hvor mye det kanskje kan dreie seg om. Vi er som sagt ikke sikre. Men litt vil nok ikke gi noen reaksjon, men jeg ville nok ikke spist mengder. Ta kontakt med produsenten om du er i tvil.

Lise Friis Pedersen, 25. november 2020 18.00

Forvirrende merking av sjokoladen Japp

Hei, slik eg har forstått det kan de fleste med cøliaki ete "kan innehalde/kan innehalde spor av gluten". Eg sjølv har ennå ikkje reagert på det. Men kva når det står i ingredienslista maltekstrakt fra bygg, samtidig som det stend kan inneho...

Hei, slik eg har forstått det kan de fleste med cøliaki ete "kan innehalde/kan innehalde spor av gluten". Eg sjølv har ennå ikkje reagert på det. Men kva når det står i ingredienslista maltekstrakt fra bygg, samtidig som det stend kan inneholde hvete? Dette her gjeld sjokoladen Japp. Og gjeng du på nettet å les ingredienslista er det markert att det er gluten i sjokoladen. Kan dei da merke med KAN inneholde hvete? Er det trykt for ein med cøliaki å ete eller burde det heller stått "inneholder hvete/gluten"?

Gro, 5. november 2020 22:23

Det er riktig at de aller fleste med cøliaki kan spise produkter merket «kan inneholde spor av gluten/hvete» eller «kan inneholde gluten/hvete». Grunnen til at noen produsenter velger å merke produktene med denne advarselen er at de blir produsert i samme lokaler, og i noen tilfeller på samme maskiner som glutenholdige produkter.

Er enig med deg i at den merkingen som er på Japp kan virke forvirrende. I ingredienslisten står det at Japp inneholder blant annet «maltekstrakt fra bygg», det vil si at det er en ingrediens – noe som tilsier at Japp er glutenholdig. Derfor er den også merket som glutenholdig på nettet.

Nå er det lite gluten i maltekstrakt og lite maltekstrakt i Japp, så det er ikke sikkert at det er så mye gluten i sluttproduktet, men siden ingen har testet, heller ikke Freia, er det er umulig å si om den er glutenfri eller ikke (men det hadde vært interessant å vite). Derfor anbefales den ikke til cøliakere.

I tillegg til at det står «maltekstrakt fra bygg» i ingredienslisten, står det også «kan inneholde (spor av) peanøtter, nøtter og hvete» under ingrediensene. Denne merkingen står på de fleste av Freia sine produkter fordi de ikke kan garantere at produktene har blitt forurenset under produksjonen. Her dreier det seg om veldig lite forurensing, så produkter merket på denne måten er trygge for de aller fleste cøliakere.

Lise Friis Pedersen, 11. november 2020 18.00

Kan et høyt inntak av rismel være farlig?

Er det sant som denne artikkelen sier at vi pga høyere inntak av rismel har mer tungmetaller i kroppen og derav har økt risiko for diverse sykdommer? https://fedon.no/innlegg/glutenfritt-kosthold-kan-oke-eksponering-for-tungmetaller-ny-forskning/ ...

Er det sant som denne artikkelen sier at vi pga høyere inntak av rismel har mer tungmetaller i kroppen og derav har økt risiko for diverse sykdommer?

https://fedon.no/innlegg/glutenfritt-kosthold-kan-oke-eksponering-for-tungmetaller-ny-forskning/

Janne, 2. november 2020 14:35

På grunn av denne artikklene og faren for for høyt inntak analyserte Mattilsynet innholdet av arsen og tungmetaller i 29 risprodukter, inkludert glutenfrie produkter. Samtlige viste lave nivåer av uorganisk arsen, bly, kadmium og kvikksølv og under grenseverdiene i regelverket. Så det skal ikke være en fare for at cøliakere skal få i seg for mye tungmetaller.

Imidlertid har Mattilsynet en advarsel om at små barn bør avstå fra risdrikker og riskaker da de kan få i seg for mye arsen. 

Her er lenke til rapporten: https://www.mattilsynet.no/mat_og_vann/produksjon_av_mat/frukt_bar_gronnsaker_og_korn/analyser_av_arsen_tungmetaller_og_naeringsstoffer_i_risprodukter_2018.32012

Lise Friis Pedersen, 04. november 2020 18.00

Finnes det glutenfri byggmalt?

Hei. Jeg kjøpte en pakke glutenfrie rundstykker. Der sto det at den inneholdt glutenfri byggmalt, så jeg lurer på om det finnes glutenfri byggmalt? Og er det slik at hvis den inneholder under 20 ppm så regnes den som glutenfri? Mener jo at dette produktet inneholde...

Hei. Jeg kjøpte en pakke glutenfrie rundstykker. Der sto det at den inneholdt glutenfri byggmalt, så jeg lurer på om det finnes glutenfri byggmalt? Og er det slik at hvis den inneholder under 20 ppm så regnes den som glutenfri? Mener jo at dette produktet inneholder gluten ut fra min vurdering.

Linda , 31. oktober 2020 12:09

Det finnes glutenfri byggmalt, og som inneholder mindre enn 20 ppm gluten. Akkurat på samme måte som det finnes glutenfri øl eller tilsvarende produkter. Når denne byggmalten tilsettes glutenfrie rundstykker vil det bli enda mindre gluten i sluttproduktet - kanskje så lite som 0,2 ppm elle enda mindre - som er så lite at det ikke er målbart engang. Så du kan trygt spise rundstykker med glutenfri byggmalt.

Lise Friis Pedersen, 04. november 2020 18.00

Kan solsikkekjerner være skadelig for meg?

I mange av de glutenfrie oppskriftene Inngår solsikkekjerne, delvis ganske mye også. På pakken står det at solsikkekjerner ikke skal spises i store mengder. Hva er «store mengder» i denne sammenhengen? ...

I mange av de glutenfrie oppskriftene Inngår solsikkekjerne, delvis ganske mye også. På pakken står det at solsikkekjerner ikke skal spises i store mengder. Hva er «store mengder» i denne sammenhengen?

Ann-Lisbet , 20. oktober 2020 17:35

Brød tilsatt solsikkekjerner utgjør så liten mengde at det er ingen fare for at du får i deg for mye kadmium. Men hvis du føler at det blir for mye, kan du bytte ut noen av solsikkekjernene med for eksempel gresskarkjerner, hakkede mandler, nøtter eller frø som chiafrø eller sesamfrø.

Solsikkekjerner inneholder en del kadmium, et tungmetall som er naturlig i jordsmonnet. For mye kadmium i kosten gjennom mange år vil gjøre at det samler seg opp i nyre og lever og kan i verste fall skade nyrene og føre til beinskjørhet. Derfor blir man frarådet å spise for mye matvarer som inneholder mye kadmium, som for eksempel solsikkekjerner. De matvarene mange spiser mye av, slik som kornprodukter, rotfrukter, poteter og grønnsaker, bidrar mest til kadmiuminntaket i befolkningen, selv om kadmiumnivåene i disse matvarene ikke er spesielt høye. Mye kadmium finner man i innmat, skjell og krepsdyr (spesielt mye i det brune kjøttet i krabbe) og i kakao. En som røyker en pakke sigaretter i uka, vil få i seg dobbelt så mye kadmium som en ikke-røyker.

I Norge har vi liten kunnskap om eksponering for kadmium via kosten. Men man regner med at de aller fleste er godt innenfor den tolerable grensen på 2,5 µg per kg kroppsvekt per uke.

Lise Friis Pedersen, 21. oktober 2020 18.00

Hvordan vet man at man kan spise dekstrose?

Hvordan vet man at man kan spise dekstrose? Jeg har lest at det er anbefalt å ikke spise det om man har cøliaki. ...

Hvordan vet man at man kan spise dekstrose? Jeg har lest at det er anbefalt å ikke spise det om man har cøliaki.

Madelen, 13. september 2020 21:38

På nettet verserer det litt ulike oppfatninger om dekstrose er glutenholdig eller ikke. NCF forholder seg til EFSA (European Food Safety Authority) og Mattilsynet som sier at søtstoffer som glukosesirup, dekstrose eller maltodekstrin, selv om det er fremstilt av hvete(stivelse), er glutenfrie fordi gluten ikke kan påvises. Derfor skal de heller ikke merkes med gluten/hvete i ingredienslister. Du finner mer info om dette under: Lovdata.no, Forskrift om matinformasjon til forbrukerne (matinformasjonsforskriften), vedlegg II, stoffer eller produkter som forårsaker allergier eller intoleranser. 

Lise Friis Pedersen, 16. september 2020 18.00

Klikk på logoene for mer info