NO-CDR2025_16-9_nocta.jpg

Løp sammen for cøliaki 2025

I tidsrommet fra 12. til 18. mai kan kan du gå, sykle eller løpe sammen med cøliakere fra hele Europa. Bli med du også! Inntektene går til å støtte leveranser med glutenfri mat til de med cøliaki i det krigsherjede Ukrania. Det er den europeiske cøliakiorganisasjonen AOECS som arrangerer løpet. 

I uke 20 markeres International Coeliac Awareness Week i de europeiske cøliakiforeningene som er tilknyttet paraplyorganisasjonen Association of European Coeliac Societies (AOECS). 

I forbindelse med den internasjonale cøliakiuken, er vi i Norge invitert til å bli med på et løp hvor vi løper sammen for cøliaki. Alle kan gå, løpe eller sykle der de bor, og distansene er på 3 eller 10 kilometer.

Det koster 10 euro å delta og inntektene går til cøliakere i Ukraina. Det er fortsatt mangel på glutenfri mat i Ukraina. De europeiske cøliakiforeningene begynte å organisere forsendelser av glutenfri mat og annen støtte til personer med cøliaki i Ukraina rett etter at krigen startet i 2022. For å kunne fortsette denne hjelpen trenger vi din støtte. Ved å delta i Coeliac Day Run bidrar du til å samle inn midler til AOECS nødfond for Ukraina.

Sammen for cøliaki

Alle kan løpe eller gå når dere vil innenfor tidsrommet 12.–18. mai. Den 16. mai er det International Coeliac Day, med ulike arrangementer i mange av de nasjonale foreningene. Vi er klar over at det er en tid med mye som skjer før 17. mai – men fordi dette er en internasjonal satsing fra vår europeiske paraplyorganisasjon – er denne uken valgt.

Hva skal vi gjøre?

Dere kan gjøre det på to forskjellige måter:

  1. Frivillige i fylkeslaget kan avtale et felles arrangement (løp, tur, etc). Hvert medlem må likevel selv melde seg på og betale for seg 
  2. Gjennomfør individuelt, hvert medlem melder seg på og registrerer hva de har løpt via linken.  

Startnummeret laster dere ned etter at dere har registrert dere, og her er en liten forklaring på hvordan du gjør det. 

Tips til fellesløp

Her er noen forslag til hvordan dere kan gå fram for å arrangere et felles arrangement som setter fokus både på cøliakisaken og livssituasjonen for cøliakere i Ukraina. Det trenger ikke være så komplisert. Dere kan bruke ett eller flere av tipsene.

  • Velg en rute – for eksempel 3 kilometer, så flest mulig kan være med. Man må ikke løpe, man kan også gå, rulle, sykle eller det som passer. Det kan være lurt, hvis dere er mange, at det står noen fra fylkeslaget både på start og ved mål.
  • Inviter bredt: Medlemmer, venner, familie, politikere, lokalavisen og gjerne ukrainske flyktninger i området.
  • Gjør det sosialt: Hva med en liten premie eller goodiebag som trekkes blant deltakerne?
  • Husk at alle må melde seg på individuelt på nett for å betale løpskontingenten som går til Ukraina. Man kan selv printe ut startnummeret sitt, hvis man vil ha det, men det er ikke noe krav. I ettertid kan du logge inn og registrere tiden din, hvis du ønsker.
  • Del engasjementet! Ta bilder underveis og del disse på Instagram eller Facebook med #together4coeliacs og #sammenforcøliaki.

 

La oss gjøre en forskjell – sammen!

Dette løpet handler om mer enn å bevege seg. Det handler om å vise solidaritet med cøliakere over hele verden – og særlig i Ukraina, hvor det fortsatt er stor mangel på glutenfri mat. Hver deltager bidrar til å gi noen i nød den maten de trenger.

Sammen kan vi vise at ingen står alene med cøliaki. 💙✨

👉 Registrer deg her

 

Se også: Glutenfritt på banen