Hei! Eg har fått påvist cøliaki av ein spesialist på sjukehuset gjennom blodprøve og vevsprøve i 2023. Eg har prøvd å søkje grunnstønad frå NAV og fekk avslag første gongen og ligg an til å få avslag igjen fordi eg manglar eit antistoff. Eg har fått tre veker til å uttale meg, men korleis kjempar ein mot ein slik "Goliat"? For kva kan eg tilføre som kan overbevise NAV når ikkje blodprøver, vevsprøver, erklæring frå spesialist og fastlege, i tillegg til klar betring av helse har gjort susen?
Spør våre eksperter
Har du spørsmål om glutenintoleranse? Trenger du kanskje noen råd om ernæring – eller tips til hvordan få til den glutenfrie baksten? Send inn spørsmål til nettpraten og få svar onsdager mellom kl. 18.00 og 20.00! (Svartiden kan være lenger i sommer pga. ferie.)
Trond S. Halstensen er overlege og professor dr.med.em. Han har vært medlem av NCFs fagråd siden 1994, og leder siden 2008. Han er en prisbelønt norsk immunolog, og er blant annet kjent for sine studier av cøliaki.
Lise Friis Pedersen er seniorrådgiver ernæring i NCF og har en master i samfunnsernæring. Lise har i mange år lært opp kursledere til "Den glutenfrie bakeskolen" i NCF og har ansvar for ernæringsrelaterte spørsmål. Hun brenner for at både barn og voksne med cøliaki skal få en enklere og tryggere hverdag.
Spørsmål kan sendes inn når som helst, men for å få svar på ernærings- og bakespørsmål førstkommende onsdag, må spørsmål sendes inn tirsdag i forveien innen kl. 16.00 (gjelder ikke medisinske spørsmål, disse kan sendes inn rett før og under selve nettpraten). NB! Ikke bruk fullt navn og unngå å legge inn personlige opplysninger.
- Alkohol
- Andre sykdommer/tilstander
- Baking
- Barn
- Behandling
- Covid-19
- Cøliaki
- Cøliakipille
- DH
- Diagnostisering
- Ernæring
- Ernæring og baking
- FODMAP-diett
- Forskning
- Glutenintoleranse
- Glutenuhell
- Gravid
- Grunnstønad
- Hveteallergi
- Hvetestivelse
- Håndtering
- Ikke-cøliakisk glutensensitivitet
- Ingredienser
- Irritabel tarmsyndrom
- Kontaminering
- Kosthold
- Kosthold/mat
- Kosttilskudd
- Laktoseintoleranse
- Medisin
- Medisinsk
- Merking
- Merking av glutenfri mat
- Oppfølging
- Reise
- Sjokolade og godteri
- Skole/SFO/barnehage
- Spise ute
- Symptomer
- Tannskader
- Trening
Hvorfor får jeg avslag på grunnstønaden fra Nav?
Vanskelig å forstå et slikt avslag om grunnstønad pga. cøliaki siden diagnosen er påvist på blodprøve (forhøyet tTG-IgA alias TG2-IgA) og tynntarmsbiopsi (Marsh grad 2 eller mer) og en spesialist har satt diagnosen, da skal NAV føye seg. Ta evt. den andre blodprøven som fortsatt kan være forhøyet. Klag avgjørelsen og be om dokuemntasjon på avslaget. Informer dem om at du forbereder saken din til trygderetten om klagen ikke går igjennom. Da pleier de å gi seg.
Kan han spise et siste glutenmåltid?
Sønn 14 akkurat fått diagnose. Tilfeldig oppdaget på blodprøver, «ingen symptomer», lyn fra klar himmel. Han lurer på… kan han spise ett måltid med gluten på favoritt-restaurant på ferie i USA i sommer? Hvor mye skade gjør et måltid når hen ikke får umiddelbare plager? Vet at tarmen får betennelsestilstand osv, men dette heles jo igjen. Eller hvordan fungerer dette? Veldig lite motivert gutt, for dette er ikke «endelig en løsning på langvarige plager» Gikk til legen pga en vond fot og gikk hjem med cøliaki
Forstår problemet, men han bør gå et års tid på strikt glutenfri kost for så å oppfdage forskjellen. Men er det fastlegen hans som har gitt ham diagnosen? Cøliakidiagnosen skal settes av spesialist (barnelege) og dersom blodprøven var veldig høy så må han spise vanlig glutenholdig mat til han har fått diagnosen av barnelegen evt, må han ta en tynntarmsbiopsi. Så før den endelige diagnosen er satt så skal ha spise som vanlig og heller øke mengden glutenholdig mat så diagnosen kan settes med sikkerhet. Dere skal henvises til barnelege/poliklinikk på barneavdeling på sykehuset.
Det i USA får man ta opp når diagnosen er satt ordentlig.
Hva kan grunnen være til at prøvene hennes ikke stabiliserer seg?
Hei, datteren min på 15 år fikk diagnose cøliaki for 4 år siden og har siden den gang blitt fulgt opp på barneavdelingen ved sykehuset. I starten gikk prøvene hennes ned fra anti-tTg IgA [100 (grense 4) til 10. Men de siste 2 årene har verdiene økt jevnt og trutt til at de nå ligger på 14. Legen er bekymret for at hun med vilje spiser gluten og «truer» henne med gastroskopi dersom prøvene ikke synker. Jeg er helt sikker på at hun ikke spiser gluten med vilje, jeg har sett hvor dårlig hun ble den ene gangen hun fikk i seg gluten ved en feil. Vi er flere med cøliaki hjemme, så sannsynligheten er liten for kontaminering hjemme. Hun insiterer også på at hun er nøye når hun spiser ute eller hos andre. Hun er selvfølgelig veldig lei seg og redd for å måtte ta gastroskopi. Hva er evt. fordelene med å gjennomføre en sånn undersøkelse etter så lang tid på GFD? Hva kan grunnen være til at prøvene hennes ikke stabiliserer seg? Mvh Renate
Det at nivået av TG2-IgA stiger blir som oftest tolket som pågående gluteneksponering, og det er dette legen forsøker å begrense med gastroskopitrusselen. Glutenkilden kan være skjult, dvs man vet ikke at det man spiser faktisk inneholder gliuten. Da må det litt detektivarbeid til for å gå igjennom alt man spiser med tanke på skjulte kilder. Noen tror/trodde at speltmel var glutenfritt, det var det ikke med ditto reaksjoner. En biopsi ville kunne dokumentere skade på tarmen forenlig med gluteneksponering, som vel er det legen eventuelt vil undersøke siden blodprøvene og din datters påstand om strikt glutenfri kost, ikke stemmer overens.
Er redd for å spise hos venner på grunn av fare for kontaminering?
Heisann, Eg blei diagonisert med cøliaki i 2017. Men synest enda set er svært vanskelig med tanke på sosiale lag og middagsbesøk. Det er vanskelig å være så veldig streng med venner om reine overflater også videre. I går var eg på middagsbesøk hos en venninne og eg var selv med å handle og vit at ingredienesene er glutenfrie. Vi tørket over overflater og vaska kniv og skjærebrett men kuttsestasjonen er nærme brødstasjonen på kjøkkenbenken. Selv om eg la meg til normal tid klarte eg ikkje å stå opp i dag og eg kjenner meg heilt utslitt. Eg sov nesten tolv timer og klarte ikkje å komme meg på kontoret. Å kjenne seg så trøtt og sliten er ein gjenganger eg nå begynner å knytte opp mot cøliakien for det er ingen annen logisk forklaring, men det igjen gjer at eg vegrer meg for å spise hos venner eller gå ut å spise. Men det er ikkje noko eg har lyst til å miste i livet.
Det var leit å høre at du blir så dårlig, selv om det høres ut som om du/dere gjorde alt riktig med tanke på innkjøp og rengjøring av overflater og redskaper i forkant av tilberedningen. Du skriver at kuttestasjonen var nærme brødstasjonen, men vet du om maten som ble tilberedt på kuttestasjonen ble kontaminert? I så tilfelle hvorfor ble ikke kuttestasjonen eller brødstasjonen flyttet slik at man unngikk en eventuell kontaminering? Var det mangel på plass som gjorde at det ble sånn? Mange spørsmål her men det er viktig å tenke over alt som kan gå galt på et kjøkken og hva man kan gjøre for å unngå kontaminering - for det er mulig. Man kan for eksempel vente med å skjære brød til all maten er tilberedt og flyttet. Man må også passe på under måltiden at ikke det drysser glutenholdige smuler opp i den trygge maten.
Det virker som om dere var veldig nøye i starten, men at det kanskje ikke ble fulgt opp hele veien. Hvis du/dere gjør det er det ikke noe i veien for at du kan spise med vennene dine.
Er det trygt å spise "spor av"-mat i Spania?
Hei, Det sies at mat merket med «kan inneholde spor av gluten» er trygg å spise for de fleste med cøliaki, og jeg har aldri reagert på disse matvarene. Jeg lurer på om det samme gjelder for utenlandske matvarer? Jeg er i Spania og skal bo på et senter der de lager mat med ulike korn, frø, krydder, og annet som inneholder spor av gluten. Er det trygt å spise?
Dette vet jeg ikke, men om det lages av glutenfrie ingredienser så burde sluttproduktet også være glutenfritt, selv om noen av ingrediensene er merket med "kan inneholde spor av".
Bør 12-åringen ta jern og hvilken dose?
Barnet fikk diagnosen okt ‘23 med tall på over 100. De er nå på 19. I november fikk vi beskjed om at han skulle få i seg mer jern. Nå har jern og hemoglobin bare blitt enda lavere (husker ikke nøyaktige tall og kan ikke se dem, siden han akkurat har fylt 12 år. Ganske sikker på at de var omkring 5 og 11.) Hva bør han gjøre nå? Holder det med jerntabletter fra matbutikken eller bør vi kjøpe fra apoteket med høyere dose? Andre råd?
Kroppen klarer å ta opp mer jern fra kjøtt og blodmat enn fra tabletter så det det er den beste kilden (inkludert lever, men det er det få barn som spiser). Men hvorfor faller det etter 2-3 år på GFD. Gutter har ikke jernmangel uten grunn, og nå burde tarmen ha blitt vesentlig bedre om han da ikke får i seg gluten som dere ikke vet om. Det er en vanskelig alder, vanskelig å være anderledes. Lett å være med gutta på godmat som inneholder gluten, særlig om han ikke reagerer akutt på gluteuhell. Men dette er det vanskelig for dere å få ærlige svar på, men man kan/bør ta opp praten om det, at det faktisk er dumt om han blir med på fellesskapen på "Mækkern". Ta dette opp med hans lege, som lettere kan vurdere hva som er beste strategi med tanke på hvorfor det er blitt et problem med jernopptaket (eller økt tap)
Kan eg søkje om erstatning?
Hei, spørsmål ang tannhelse. Fekk som 63 åring påvist cøliaki, og har nok hatt det heile livet. Som følge av det har eg også heile livet hatt dårleg tannhelse, dei siste 10 åra med store utgifter. (har alltid gått regelmessig til tannlegen). Det som undrar meg er kvifor slike utgifter ikkje rettmessig kan førast på eigenandelskortet. Det er vel ein del av kroppen og dermed ein del av helsa til liks med for eks betennelse i ei tå? Slike prisar ein må ut med til tannlege, gjer at mange ikkje ser seg råd til å oppsøke tannlegen og resultatet blir deretter. Som gamle kan vi risikere å ende opp med eit elendig tyggeredskap og då blir vi dyre for helsevesenet. Fins det eit fora der eg kan søke om erstatning for ikkje å ha blitt diagnostisert tidlegare? Takksam for svar
Dette er et kjent problem man har forsøkt å få politisk forståelse for, men enn så lenge er det bare påviste strukturelle emaljedefekter som sees ved tannfrembrudd (6-10 år) som repareres og dekkes av det offentlige. Din tannhelse kan, men behøver ikke være koblet til din ubehandlete cøliaki. Som du muligens vet, så utreder man nå muligheten for at tannhelsen skal inn under den offentlige helseordningen så muligens blir det økonomisk letttere i fremtiden.
Cøliaki eller allergi?
Mistenkt cøliaki hos lite barn. Barn har gått melkefri lenge for å elminiere melkeproteinallergi, men ved start av melkeinntak igjen ble resultatet mye oppkast (pizza, lasagne, pannekaker). Mistenkter derfor cøliaki, men så er spørsmålet: Vil man reagere på laktosefrie melkeprodukter om man har ubehandlet cøliaki? Eller må melkeprodukter inneholde laktose for at man som cøliakipasient skal reagere på det?
Nei, en med ubehandlet cøliaki mangler enzymet laktase og det gir diare ved melkesukker (laktose) inntak. De plagene du beskriver høres mer ut som klassisk IgE-mediert kumelkallergi.
Når kommer forskningsresultatene på bygg?
Når får vi vite resultatene fra denne undersøkelsen? https://ncf.no/forskning/siste-innen-forskning/gir-bygg-samme-immunrespons-som-hvete-
Ting tar ofte lang tid, særlig i forskningen, men har du spurt Nancy som leder studien? Nancy Odden: nancyod@medisin.uio.no
Hvilken maske egner seg til bruk i et bakeri?
Har cøliaki og akkurat startet å jobbe i en kafé/ konditori. Hvilken type maske anbefaler dere å bruke for å unngå å få i meg melstøv ved baking?
Vi har ingen spesielle merker å anbefale, da det er flere ulike å velge mellom, men det er viktig at masken er tett og samtidig behagelig å ha på seg. Er det mye støv bør masken slutte tett til ansiktet og gjerne ha en åndedrettsventil. Du kan jo google og se hva som dukker opp. Ta gjerne kontakt med produsent/leverandør for å høre om masken/maskene du finner egner seg til din bruk. Pass også på at du tar av deg arbeidstøyet og vasker hendene godt før du tar av deg masken.
Kan havredrikk være forurenset av gluten?
Hei! Vårt barn med melkeproteinallergi fikk nylig påvist cøliaki. Vi har brukt havredrikk til nå, men forstår det slik at de kan inneholde gluten. Stemmer dette? Vi har særlig likt Gryr sine produkter, samt Oatly. Må vi anta at disse er "forurenset" av gluten? Takk.
Vi anbefaler ikke havremelk som ikke er glutenfri hvis den brukes som drikkemelk. Litt havremelk i kaffen en gang i blant går greit, siden den er ikke veldig kontaminert. Det finnes glutenfri havremelk på markedet, men jeg har ikke sett det i vanlig butikk. På nettbutikk selger Mecindo en glutenfri havremelk, det samme gjør Kinsarvik. Vet også at de har en glutenfri havremelk i Sverige som heter Oddlygood hvis dere har anledning til å dra dit og handle. Det har også kommet på markedet en maskin som lager alle typer melkedrikker. Den heter Mylky og kan kjøpes på mylky.no. Det kan jo være et godt alternativ.
Hvilke rettigheter rundt mat og måltider har barn og unge i barnehage og skole?
Hvilke rettigheter har barn i barnehage og skole når det kommer til måltider? Skal barnehagen og skolen stå for nødvendig utstyr osv? Sånn når de skal ha mat og helse eller ved spesielle anledninger ved for eksempel baking. Skal barnehagen stå for egen kjøkkenmaskin og boller etc, eller må man regne med som forelder å bake hjemme?
Barn og unge med cøliaki har rettigheter når det handler om måltider i skole og barnehage. Barnehageloven sier (§ 37) at barn med nedsatt funksjonsevne, som ved cøliaki, skal få et eget tilrettelagt barnehagetilbud. Barnehagen skal forebygge tilfeller hvor barn ikke har et trygt og godt barnehagemiljø ved å arbeide kontinuerlig for å fremme helsen, trivselen, leken og læringen til barna (§ 41). Før et barn begynner i barnehage skal det legges frem en erklæring om barnets helse til barnehagen slik at barnehagen kan legge forholdene til rette for barnet (§ 50).
I rammeplan for barnehagen står det blant annet at barnehagen skal fremme likeverd og likestilling uavhengig av funksjonsevne og at måltider og matlaging i barnehagen skal gi barna et grunnlag for å utvikle matglede og sunne helsevaner. Det står også at personalet skal legge til rette for at måltider og matlaging bidrar til måltidsglede, deltakelse, samtaler og fellesskapsfølelse hos barna.
I opplæringsloven (gjelder skole og SFO) står det at kommunen og fylkeskommunen skal sørge for at opplæringen er tilpasset og at opplæringen i mat og helse må tilrettelegges, slik at barn og unge lærer å lage mat som de tåler å spise (§§ 11-1). Alle elever har rett til et trygt og godt skolemiljø som fremmer helse, inkludering, trivsel og læring (§§ 12-2). At matlagingsaktiviteter/undervisning og måltider er viktige sosiale arenaer og at inkludering og tilrettelegging i situasjoner med mat er viktig for barnas fysiske og psykiske helse.
Til slutt står det også i likestillingsloven (§ 6) at det er forbudt å diskriminere på grunn av funksjonsnedsettelse, og personer med cøliaki har en funksjonsnedsettelse.
Du kan også finne nyttig info i denne artikkelen om glutenfri videreutdanning: https://ncf.no/aktuelt/glutenfri-videreutdanning-i-kristiansand
Så som du ser så har barn og unge med cøliaki rettigheter både i skole og barnehage. Jeg tolker lovverket slik at skolen og barnehagen bør stille med matlagingsutstyr slik at det er mulig å gjennomføre det som står i loven. Det bør nødvendigvis ikke være eget utstyr, men det er en fordel, da det er vanskelig å ha kontroll på om det som benyttes er rent nok og fritt for mel og deigrester.
Jeg tenker det er lurt at du tar en prat med barnehagen/skolen, og at du med loven i hånd blir enige med dem om hvordan dette skal løses. Jeg tenker ikke de forventer at du skal stille med bakst, men at det hadde vært en hyggelig gest. Lykke til!
Kan man ha antistoffer etter ti år på glutenfri kost?
Hei. Når det etter 10 år på glutenfri kost, og blodprøver fremdeles viser gluten antistoff, hva kan årsaken være? Kan hvetestivelse etter glutenfrie havregryn være årsaken? Finnes det blodprøver som kan stadfeste dette? Antistoffer over så lang tid er vel ugunstig?
Selv om TG2-IgA autoantistoffnivået forsvinner hos de fleste på GFD, er det noen som forblir svakt positive selv om de følger det de oppfatter som en strikt glutenfri diett. IgG antistoffene mot deamidert gliadin (DGP-IgG) forsvinner sjeldent da IgG-immunsystemet har bedre hukommelse enn IgA systemet. Antistoffene alene gjør ikke så mye skade, det er i kombinasjon med gluten at det blir problemer og cøliaki-sykdom.
Er det skjult gluten i kosttilskudd?
Har betennelse i kne pga ubehandla cøliaki og har god effekt av gurkemeie, men har fått vite at kosttilskudd kan inneholde skjult gluten?
Malt gurkemeie fra merker som Santa Maria eller Orkla består vanligvis bare av gurkemeie, som dermed er glutenfritt. Gurkemeie i kosttilskudd som f.eks. New Nordic Gurkemeie er glutenfrie, men sjekk alltid pakningen for sikkerhets skyld. Krydderblandinger kan inneholde hvetemel som fortykningsmiddel. Se på innholdfortegnelsen ved tvil. Mengden gurkemeie man spiser er ikke så stor at utilsiktet forurensing pga glutenholdig støv etc i produksjonslokalet utgjør noen risiko.
Er det en sammenheng mellom rastløse ben og cøliaki?
Hei. Siden ungdommen har jeg hatt restless legs syndrom. Da jeg stilte om til glutenfri kost pga cøliaki diagnose i mars i fjor, forsvant RLS helt. For noen uker siden kom det tilbake. Siste blodprøve var i november. Da hadde jeg ikke noe mangler. Jeg tar jern, vitamin B12, D og folat som tilskudd. Noen ideer hvorfor RLS er tilbake? Det var delig uten ;)
Restlegg syndrom er vanskelig å behandle, men jernmangel kan utløse dette og jerntilskudd brukes i behandlingen (inkludert intravenøst gitt jerntilskudd). I tillegg finnes det medisiner (inneholder ulike varianter av Gabapentinoider) man kan bruke, men dette bør nok initieres av nevrolog og refusjon (blå-resept) er avhengig av sykdommens alvorlighetsgrad og hvor gammel man er. I utgangspunktet har dette ikke noe direkte sammenheng med cøliaki, bortsett fra at man ved ubehandlet cøliaki ofte har jernmangel.
Tre spørsmål om cøliaki
Hei. Eg har ei dotter som har fått diagnosen cøliaki. Det eg lurer på er: Kor lang tid etter inntak av mat er det normalt å kjenne symptom/få reaksjonar på gluten? ....og: Skjer reaksjonen på gluten i magesekken eller utelukkande i tarmen? ...og: Kva er den mest vanlige, akutte følelsen/reaksjonen ved inntak av gluten?
Det er det ikke så enkelt å svare på da vi mangler gode undersøkelser på variasjonen i akutte reaksjoner. Det er nemlig stor variasjon på hvordan man reagerer akutt. Noe kaster opp etter 2 timer, andre får diaré etter 6-12 timer og andre reagerer ikke i det hele tatt. I tillegg kan reaksjonen på glutenuhell endre seg etter at man har startet på glutenfri kost (ofte blir reaksjonen sterkere). Så her må man tolke reaksjonene med varsomhet dersom man misstenker et glutenuhell. Det er mye annen man faktisk kan reagerer på og det å ha cøliaki hindrer en ikke fra å ha/få klassisk matvareallergi ( i tillegg til cøliakien), så man kan reagere på flere bestandeler i maten med ulike reaksjoner. Ikke så enkelt å nøste opp i, men man har blodprøver og prikktester for å avklare klassisk IgE-mediert matvareallergi, men likevel er det mange som ikke får dokumentert / finner ut av sin allergiske reaksjon(er). I tillegg har man selvsagt glutenreaksjonen ved uhell.
Hvordan kan vi hjelpe sønn med kompleks matallergi?
Hei, vi har en gutt på 13 år med kompleks allergi. Han har fått påvist av barnleger på sykehuset hveteallergi, tomat, eple, nøtter og han er senesetiv på histaminer. Skulle også være uten bygg og rug. Problemet er å få fatt i mat som er fri for det meste🫣 Fria sine brød innholder jo bygg-ekstrakt. Å han har nå i flere uker hatt vondt i magen, kvalme og oppkast - de typiske symtomene han har av hvete. I julen fikk han medisinsk tarmtømming. Når han blir alvorlig forstoppet får han oppkast som avføring. Dette har skjedd flere ganger i løpet av livet. Hveteallergi ble påvist august 2025. Men som sagt, nå er det jo bare byggekstrakt jeg finner som synderen som kan ordne problemet for han. Er det da byggekstraktet han da ikke tåler? Selv om den er glutenfri? Og hvordan er det med hvetestivelse? Har hørt at det skal være ok for de med hveteallergi, samtidig har jeg også hørt at det ikke er det. Bekjeden fra sykehuset er bare: Bruk glutenfri kost.
De med hveteallergi reagerer som oftest på andre proteiner i hveten enn de med cøliaki. I tillegg kan sensitiviteten hos de med allergi være mye høyere enn for de med cøliaki, så han kan reagere på svært små mengder allergener. Et glutenfritt kost hold for ham ville nok primært tatt utgangspunktet i "et naturlig fritt for gluten" kosthold, for å unngå alle muligheter for gluten eksponering. Hva som ligger i begrepet byggekstrakt er usikkert (hvilke og hvor mye proteindeler inkluderer det). Selv bygg-stivelse ekstrakt er ikke gjort proteinfri så byggmalt vil i utgangspunktet kunne inneholde bygg-protein (som kryssreagerer med hveteproteiner (gluten)). Ofte er det vanskelig å være sikker på om det man tror er årsaken til plagene, virkelig er kilden. Følsomheten for allergen-utløst allergi er veldig forskjellige, men noen er veldig følsomme. Jeg kan ikke svare på om det var byggekstraktet som var årsken, men det er mulig. Tror dere må begynne å føre dagbok over hva han spiser og hvordan reagerer så får man bedre oversikt over de ulike reaksjonene.
Hva må jeg sende inn til Nav for å få grunnstønad?
Skal sende inn dokumentasjon når jeg søker grunnstønad søknad hos Nav. Holder det med legenotat hvor svar på biopsi ligger (Marsh 3C) + legenotat hvor symptomer beskrives og med resultater fra S-anti-ttg-iga testen? (103 målt hos Fürst) eller trenger jeg noe mer? Begge brevene er fra gastroenterolog som gjennomførte gastroskopi + biopsi.
Du skal ha fått en Epikrise fra gastroenterologen som beskriver konklusjonen av tarmundersøkelsen, og det, sammen med dokumenterte TG2-IgA (alias tTG-IgA) blodprøversvar fra Fürst burde holde.
Reagerer cøliakere på bygg?
Er det 100% sikkert at cøliakere reagerer på bygg?
Ja det har man testet ut, men mengden gluten (hordein) i bygg er lavere enn glutenmengden (gliadin) i hvete, og det er færre cøliaki-induserende proteindeler i byggets hordein (gluten) enn i hvetens gliadin (hvetens gluten), så det skal mer bygg til for å reaktivere/aktivere cøliakien enn det som trengs av hvete.
Er miso glutenfri?
Jeg skal på ferie til Japan og leser at vanlig soyasaus nå er friskmeldt pga. fermenteringen. Kan jeg spise mat med soyasaus og miso? Miso er også fermentert. Jeg har cøliaki.
Mengden glutenholdige ingredienser i miso varierer i de ulike variantene, og dermed kan det variere hvor mye som brytes ned i fermenteringsprosessen. Det er mye diskusjoner om temaet og ingen vil garantere at du får en glutenfri miso om den ikke er merket glutenfri. Mens tradisjonell miso ofte lages av soya og ris, bruker mange "moderne" varianter bygg (mugi) eller hvete (tsubu) noe som gjør dem glutenholdige. Sjekk alltid merkingen for «glutenfri» eller ingrediensliste for hvete (tsubu) eller bygg (mugi), da miso kan inneholde gluten selv om det er et fermentert produkt.
- Hvit miso (Shiro), rød miso (Aka) og Hatcho-miso er oftest glutenfrie, da de er basert på soyabønner og ris.
- Glutenholdige typer: Bygg-miso (mugi miso) kan inneholde gluten (avhengig av fermentering ut mengden bygg).
- Misosuppe på restaurant: Kan inneholde gluten (tilsatt hvete eller annen hvetebasert smaksforsterker).