Er det trygt for oss med cøliaki å bestille kaffe rett etter at de har laget en kaffe med havremelk?
Hei! Jeg lurer på en ting angående det å gå på kafé. Det brukes jo samme kaffemaskin og melkeskummer til både vanlig melk og havremelk. Er det egentlig trygt for oss med cøliaki å bestille kaffe rett etter at de har laget en drikke med havremelk, eller er det stor sjanse for krysskontaminering?
Anonym, 01. november 2026 20:25
Lise svarer
Dersom det benyttes vanlig havre i havremelk, kan det være en risiko for kontaminering - selv om det er en liten risiko. Cøliakiforeningen testet for noen år tilbake ulike typer Oatly havreprodukter og fant ikke gluten i noen av dem (< 10 ppm). Vanlig havre er varierende, men ikke veldig forurenset, og havremelk inneholder kun 10 % havre og resten vann og rapsolje, så det er lite forurensing.
I en norsk veileder om glutenfri kost sier de at vanlig havremelk (ikke spesialprodusert havremelk) tåles til en viss grad og at havremelk i kaffe en gang i blant tåles av de fleste med cøliaki. Den anbefales ikke som drikkemelk hvis man drikker en del daglig. da bør man bruke spesialprodusert havremelk.
Hvis du du er bekymret for at havremelken som ble benyttet av forrige kunde kan ha kontaminert kaffen din, vil jeg si at sjansene er mikroskopiske. Det er mer risikabelt for de ikke tåler melk når de bestiller latte eller tilsvarende kaffe med melk i, når forrige kunde bestilte latte med vanlig melk.
Lise F. Pedersen, 04. november 2026 18.00
- Kategorier:
- Kontaminering