Nicolai-Magnus-Wahl-1_1280x720.gif

Testingen av glutenfrie produkter har gitt Nicolai Magnus Wahl mulighet til å hjelpe mange unge mennesker med å orientere seg i det glutenfrie markedet. Foto: Privat.

Har testet over 300 glutenfrie produkter

Nicolai Magnus Wahl (34) er til daglig kurs- og konferansesjef ved Thon Hotel Nordlys i Bodø. Men på fritiden er han Norges største tester av glutenfrie produkter under navnet «Truten uten gluten». 

Tekst: Tone Amundsen Nyvold
Foto: Privat



altNicolai vokste opp i Lofoten, og begynte å kjenne på magesmerter og mageproblemer allerede i 13-årsalderen, men det skulle ta mange år før han endelig fikk diagnosen cøliaki. 

– På videregående gikk jeg på helse- og sosial, og læreren min var utdannet sykepleier. Hun la merke til at jeg hadde flat mage når jeg kom på skolen, men ble synlig mer oppblåst ut over dagen. Så hun tipset meg om å ta en tur til legen, forteller Nicolai. 

Resultatet av legebesøket var at han fikk diagnosen IBS (Irritabelt tarm syndrom), og legen ga beskjed om at han bare måtte leve som normalt med de plagene han hadde. Så Nicolai tilpasset seg et liv der det var «normalt» å måtte fly på do 6–7 ganger om dagen. Men han sitter likevel ikke igjen med en følelse om at ungdomsårene ble ødelagt på grunn på dette. 

– Det gikk ganske bra, men jeg kviet meg for å dra på lange turer. Særlig når jeg ikke visste om det ville være toalett i nærheten, sier Nicolai. 

Akutt syk

Som voksen flyttet han til Bodø, men mageproblemene vedvarte. Så kom det en episode i 2019 som endret alt. 

– Jeg var på butikken da jeg plutselig fikk så sterke magesmerter at jeg bare måtte legge meg ned blant reolene, forteller Nicolai. Han dro til fastlegen, hvor de tok en del tester, og dagen etter ringte legen og sa at han hadde cøliaki. 

– Én blodprøve – så enkelt kan det være, sier Nicolai stille.

Han vet ikke om legen som diagnostiserte ham med IBS på videregående tok tester for cøliaki eller ikke. I likhet med alle voksne, måtte Nicolai ta flere blodprøver og en gastroskopi for å bekrefte diagnosen, og da viste det seg at tarmene var svært ødelagte, så det var ikke noen tvil om at han hadde cøliaki.  

Se også: Faktaark til leger om diagnostisering

Liten depresjon

Diagnosen kom som en stor overraskelse på Nicolai. Ingen andre i familien har cøliaki, og selv hadde han aldri tenkt på at plagene kunne skyldes gluten. 

– Når man har vært så heldig å få spise vanlig i mange år, så var det en stor overgang å skulle spise glutenfritt brød, for jeg syntes ikke det var like godt, forteller Nicolai. Han har alltid vært veldig glad i mat, så umiddelbart kjentes det veldig tungt å få denne diagnosen.

– Jeg gikk inn i en liten depresjon. Jeg følte at livet mitt var over hvis jeg aldri mer kunne spise brød, boller og pizza. Så min første reaksjon var at: «Nei, dette vil jeg ikke ha. Da får jeg heller bare ha vondt i magen.»

Oppdaget Fri for-hylla

– Men så gikk det seg til. Jeg stoppet ved Fri for-hylla i butikken, som jeg aldri hadde lagt merke til tidligere. Der oppdaget jeg hvor mye glutenfrie varer det egentlig er, og da skjønte jeg at dette kom til å gå bra, sier Nicolai. 

– Det finnes jo en erstatning for nesten alt. Og når jeg kom inn i de store butikkene med godt glutenfritt utvalg, så visste jeg nesten ikke hvor jeg skulle starte. Jeg kjente ingen av produktene eller merkene fra før, så jeg måtte bare prøve meg fram for å finne ut hva jeg likte og ikke. Forpakningene var litt like, så for å unngå å kjøpe noe jeg ikke likte to ganger, så begynte jeg å notere ned hva som smakte godt og ikke. 

altTruten uten gluten

Etter hvert begynte han å tenke på at denne informasjonen kunne være nyttig for andre i samme situasjon. 

– Jeg hadde begynt å følge noen andre på Instagram med cøliaki, men de kontoene handlet mye om baking. Og jeg har aldri likt å bake, så det var ikke noe alternativ for meg. Jeg laget en konto og kalte den «Truten uten gluten», mest fordi det skulle rime. Og så begynte jeg å legge ut omtaler av produkter jeg testet på Instagram, og da tok det jo helt av, smiler Nicolai. 

Han fikk utrolig mange kommentarer og meldinger fra andre mennesker. Og de fleste var unge og slet også med å navigere i den glutenfrie verdenen. 

– Plutselig kunne jeg hjelpe andre i samme situasjon som meg. Jeg fikk mange henvendelser fra unge folk, og satte av tid til å svare alle, sier Nicolai.

– Ble ikke det veldig slitsomt?

– Nei, jeg var flink til å fordele tiden, og det ga meg en god følelse. Dette snudde faktisk cøliakien til noe positivt for meg, forklarer Nicolai.

Over 300

– Den vurderingen jeg gir et produkt, er jo min subjektive mening. Men det skjønner folk, og jeg har aldri fått noen sure tilbakemeldinger. Nå kan jeg de Fri for-hyllene utenat. Jeg har testet over 300 glutenfrie produkter, og det har faktisk hendt at jeg har kjøpt noen produkter nå, som jeg har glemt at jeg ikke likte, smiler Nicolai. 

I den siste tiden har han ikke postet like ofte som tidligere, for han har «rundet» det glutenfrie markedet, og det er ikke så ofte det kommer nye produkter. 
Noe av det siste han har testet er den etterlengtede glutenfrie fiskegratengen som kom på markedet tidligere i år, og i sommer kom det også en glutenfri rømmegrøt – og det er jo helt fantastisk, synes Nicolai. Dessverre var rømmegrøten et sesongprodukt, men håpet er at den kan bli et fast tilbud dersom etterspørselen er stor nok.

Nicolai har konsekvent takket nei til å reklamere for enkelte produkter. 

– Jeg har ikke lyst til å rose fram noen spesielle, men det har hendt at jeg har fått tilsendt produkter i posten. Da har jeg skrevet det på posten om det aktuelle produktet, så det er åpenhet rundt det, forklarer han. 

altReiseglad

Nicolai er også veldig glad i å reise, og gjør alltid god research før han reiser. London og Dublin er blant favorittbyene. I London blir det alltid en tur til det glutenfrie bakeriet Libby’s, samt Honest Burgers, som har godt glutenfritt utvalg. Ellers har han også gode erfaringer fra Hellas og Spania, mens Kypros ble en skuffende opplevelse. Der fant han ikke glutenfritt på MC Donalds en gang. 

Neste reise blir til hans favorittsted på Kreta, der skal han bo på et lite familiedrevet hotell, og rett i nærheten ligger Nicolais favorittrestaurant i hele verden, som heter Lottos. Og flere Kreta-tips deler han på Instagram-kontoen sin.

– Har du noen tips til andre med cøliaki som skal ut og reise i sommer?

– Ta med et «cøliakikort» på det språket til dit du skal reise. Det kan du printe ut fra medlemssidene på ncf.no. Og gjør litt forarbeid før du reiser. Søk på «gluten free» og det stedet du skal til, de fleste restauranter har menyer på nettet, så sjekk ut på forhånd. Det blir kjedelig om man må gå og lete etter mat i ferien. Appen «Find me glutenfree» er også nyttig i utlandet, tipser han. 

Se her for flere glutenfrie reisetips

Det blir bra!

Nicolai meldte seg inn i Norsk cøliakiforening Nordland med en gang han fikk diagnosen. 
– I begynnelsen var jeg bare et vanlig medlem, men jeg arrangerte en «Femstjerners glutenfri middag» her på hotellet jeg jobber i samarbeid med NCF Nordland, forteller han. 

Etter hvert er Nicolai også blitt med i styret i Nordland, og nylig var han med og arrangerte kafétreff for nydiagnostiserte. 

– Det var veldig hyggelig. Det var en del snakk om baking og mel og slikt, og det er ikke den samtalen jeg er mest delaktig i. Men jeg ser at for mange unge voksne, så må det være enkle tilgjengelige løsninger, sier Nicolai. Og der sitter han på ekspertisen.

– Jeg synes det er veldig hyggelig å kunne arrangere treff og gi informasjon. Jeg husker hvordan det var for meg den første tiden etter diagnosen, så jeg er glad jeg har en mulighet til å kunne bidra for andre, og si til de som er nye med cøliaki at: Det blir bra! 

Jeg er glad jeg har en mulighet til å kunne bidra for andre, og si til de som er nye med cøliaki at: Det blir bra! 

Denne artikkelen ble først publisert i glutenFRI nr. 2-2025