Glutenfri turist på Sri Lanka.
Datteren vår fikk cøliakidiagnosen ved nyttår og så skal vi reise til Sri Lanka i 2 uker i påsken. Har dere noen tips for en slik reise? Er det spesielle ting vi bør ha med?
Sandra, 5. mars 2025
Lise svarer
Hvis dere skal bo på et sted dere dere kan ordne noe av maten selv, så er det alltid lurt å ha med seg noen tørrvarer i kofferten. Havregryn, vakumpakkede brød og andre bakervarer, kjeks, kanskje naturlig glutenfri og frysetørret turmat.
Når dere kjøper lokal mat, så er det lurt å holde seg til rene ubearbeidede råvarer. Jeg vet ikke i hvilken grad ferdigprodusert mat inneholder gluten, eller er kontaminert.
Jeg har aldri vært på Sri Lanka og opplevd matutvalget selv, men tradisjonelt er det lite gluten i maten. Når har de jo sikkert blitt mer "vestlige" på Sri Lanka som mange andre steder, så det kan jo være utfordrende, Men den tradisjonelle maten er det som sagt lite gluten i. Bruk gjerne en oversettelses-app og bruk ordet hvete og hvetemel når dere forklarer hvis de ikke vet hva gluten er. Det kan også være lurt å søke på nettet for å se om dere finner reiseblogger og nettsider som beskriver hvordan det er å være en glutenfri turist på Sri Lanka. God tur og lykke til!
Lise F. Pedersen, 12. mars 2025 18.00